Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bebekte Pişiğe Ne iyi Gelir?

Bebeğinizin bezini ne kadar sık değiştirseniz de, pişik oldukça yaygın ve kaçınılmaz bir rahatsızlıktır. Onların hassas tenlerinde meydana gelen bu sorun, çok büyük acılar hissetmeleri anlamına gelir. İşte bebeğinizin sağlığı ve rahatı için yapmanız gerekenler!

Güncellenmiş

Reklam
Bebekte Pişiğe Ne iyi Gelir?

Bebeğin uyluk, kalça ve genital bölgesindeki derinin farklı sebeplerden dolayı tahriş olması, kızarması ve şişmesine pişik denir. Rahatsızlık, bebeğin derisinde döküntü olarak da görülebilir. Çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilen bir rahatsızlık olan pişiğe ne iyi gelir, neler yapılmalı veya bebeğimin hijyenini nasıl koruyabilirim gibi sorulara yazımızın devamında yanıt bulabilirsiniz.

Bitkisel içerikli yağ, krem ve merhemler kullanarak bebeğinizin pişiklerinin önüne geçebilirsiniz. Belirtiler geçmediği takdirde, bebeğinizin kızarıklıklarını bir süre takip edin ve profesyonel yardım için doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Bebeklerde Neden Pişik Olur?

Hemen hemen her bebekte mutlaka görülebilen bir rahatsızlık olan pişiğe farklı sebepler neden olur. Bebeklerde pişik oluşumu kızarıklık ile başlar ve önlem alınmadığı takdirde, belli bir süre sonra kabarcıklara dönüşür. "Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir?" sorusuna yanıt bulabilmek için ise öncelikle rahatsızlığa neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir.

 • Bebeklerde pişiğe neden olan ilk sorun, hassas cilt dokusunun ıslak bez ile kalmasıdır. Bez dokusunun bebeğin cildine uygun olmaması rahatsızlığı tetikleyebilir. Bu yüzden ilk altı ay bez seçimine dikkat edilmesi, bebek için gerekli hijyenik temizlik ortamının sağlanması açısından önemlidir. Bebeğin bez bölgesinde oluşan kızarıklıklara, sadece bir saat ıslak bez ile durması bile neden olabilir.
 • Sıklıkla banyo yapması ve bakterilerden temizlenmesi de rahatsızlığın önlenmesinde önemli bir detaydır. Ayrıca, bebeğiniz alerjik bir yapıya sahip ise pişik ile karşılaşma olasılığı oldukça yüksektir.
 • Bebeğin vücuduna yapışan dar kıyafetler de sürtünmenin etkisi ile pişik oluşumuna neden olabilir.
 • İdrar ve kakanın sebep olduğu tahriş ile bebeklerinizin bazı bölgeleri kızarır ve yara olur. Özellikle, kaka yapan bebeğinizin bezini uzun süre değiştirmeden bekletirseniz, hijyen ortamının bozulması ve hassas cildinin zarar görmesi kaçınılmazdır.
 • Bebeğiniz belirli bir aydan sonra katı gıda ile beslenmeye başlar. Beslenme şekli ve düzeninin değişmesi, bebeğinizin daha fazla kaka yapmasına neden olabilir. Bu durum, pişik ihtimalini bir hayli yükseltecektir.
 • Antibiyotik kullanımının o anki hastalığınıza faydası olduğu kadar bazen zararlı etkileri de mevcuttur. Kötü bakterileri yok ederken iyi bakterileri de öldüren antibiyotikler, mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Vücutta iyi bakterilerin yeterli oranda olmadığı zamanlarda beliren hastalık, emziren anne ya da bebekte de görülebilir. Bu durum, bir sebepten dolayı antibiyotik kullanmak zorunda kalan bebeklerde de zaman zaman pişik olarak ortaya çıkar.
 • Bebek bezinin kullanıldığı alan sürekli nemli ve sıcak olduğu için vücudun en savunmasız bölgesidir. Dolayısıyla mantarlara üremek için de doğal bir zemin teşkil eder. Pişik, derinin kat yaptığı bölgelerde kırmızı benek olarak da görülebilir.

Püf Noktaları

Bebeğinizin pişiğe açık bölgelerinde hafif pembelikler gördüğünüzde, sürtünmeyi azaltarak kızarıklıkların önüne geçmesi için ince bir tabaka pişik kremi veya merhem sürmelisiniz. Bebeklerinizin en önemli ihtiyacı olan bez de dahil hipoalerjenik, parfümsüz ve mümkün olduğunca bebeklerin hassas cildine uygun üretilmiş kumaş yumuşatıcıları ile mendil ve pamuk gibi temizleyici ürünler kullanmaya özen gösterin. Ayrıca bebeğinizin cildi düzenli olarak yağ ve kremler ile nemlendirilmelidir. Böylece, cildin koruyucu tabakası muhafaza edilir ve rahatsızlıklara karşı önlem alınmış olur.

Pişiğe Ne İyi Gelir?

"Bebekte pişiğe ne iyi gelir?" sorusuna kolaylıkla güvenilir yanıtlar bulabilirsiniz. Dermatolojik testlerden başarı ile geçen OMO Bebek ürünleri, parfümsüz içerikleri sayesinde rahatlıkla kullanılabilir. Ürünler bitkisel kaynaklı oldukları için çamaşırlar üzerinde kalıntı bırakmaz ve bebeğinizin hassas cildini tahriş etmez.

Bitkisel ve tıbbi olarak farklı tedavi yöntemlerinin uygulandığı rahatsızlık için öncelikle hijyen açısından bebeğinizin cildini temiz ve kuru tutmanız gerekir. Pişik sürecinde bebeğinize süreceğiniz kremlerin içeriği de oldukça önemlidir. Örneğin; A ve D vitamini bakımından zengin pişik kremleri kullanmanız, cildin beslenmesini sağlayacağı için sıklıkla tercih edilmelidir.

 • Bebeğiniz pişik olduktan sonra yapmanız gereken öncelikle, çinko oksit içeren kremlerden sürmenizdir. Bu krem, idrar ve kakanın cilt ile temasını önleyen bir tabaka oluşturur.
 • İnce bir tabaka halinde dermotolojik testlerden geçen bir pişik kremi uygulamanız, cildin rahatlamasını sağlayarak acısını azaltabilir.
 • Anne sütü bebeği enfeksiyon ve bakteriye karşı koruduğu için kızarık bölgeye birkaç damla anne sütü uygulayarak kurutabilir, daha sonra bebeğinizi bezleyebilirsiniz. Olası bakteri ve mantarların bebeğinizin diğer bölgelerine bulaşmasını önlemek için bezini değiştirdikten sonra hijyenik temizlik kuralları gereği siz de ellerinizi iyice yıkamalısınız.
 • Kurtarıcı ev çözümü vazelin, bebeğinizin pişiğine de iyi gelebilir. Cildini ılık su ile yıkayıp kuruttuktan sonra ince bir tabaka olarak vazelin sürmeniz kızarık bölgenin yumuşamasını sağlar.
 • Bebek pişik kremi olarak kullanabileceğiniz Hindistan cevizi yağı, anti mantar ve nemlendirici özelliği ile etkileyici sonuçlar çıkarır. İçerisine çay ağacı yağı ekleyerek şiddetli kızarıklara da sürebilirsiniz.
 • Bebekler için üretilen masaj yağları ya da evde yapabileceğiniz doğal içerikli bitkisel yağlar ile bebeğinize masaj yapıp cildini yumuşatabilirsiniz.
 • Protein açısından oldukça zengin ve doğal bir ürün olan yulafı bebeğinizin banyosuna ekleyerek, cildini rahatlatmanız da mümkün. Böylece, kızarık bölgeler nefes alarak iyileşmeye başlayabilir.
 • Pişikli bölgeyi temizlerken hercai menekşe yağı kullanabilirsiniz. Uygulamayı yaptıktan sonra bölgeyi iyi bir şekilde kurutmayı da unutmayın.

Bunlara Dikkat

Bebeğinizin bezini periyodik olarak değiştirmeli ve gün içerisinde bir süre bezsiz kalmasını sağlamalısınız. Doktorunuz yazmadığı sürece kortizon içerikli ürünler kullanmamaya özen gösterin. Pişik ile birlikte ateş geldiyse, kan çıbanı ya da irin dolu bir yara varsa, pişik bez bölgesinin dışında sırt, ense, koltukaltı gibi farklı yerlerinde de oluşursa ve evde uyguladığınız yöntemler ile bu durum 2-3 gün içinde iyileşmediyse vakit geçirmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeklerde Pişik İçin Ne Yapmalı?

Bebeğinizin genellikle bez, nadiren de koltuk altı ve boyun bölgesinde görülebilen bir rahatsızlık olan pişiği engellemek için bazı önlemler almanız faydalı olur. Kızarık ve yumuşak görünümlü döküntü, özellikle bez değişimi sırasında acı ve ağrı hissetmelerine, dolayısıyla da huzursuz olmalarına sebep olabilir. Bu yüzden, pişik ile karşılaştıktan sonra atacağınız ilk adımlardan biri,  hijyen açısından da sakıncalı olan sentetik malzemeli  giysileri bebeğinize giydirmemenizdir. Özellikle sıcak havalarda kalın ve terlemeye sebep olan bu tür kıyafetler pişik oluşumunu tetikleyebilir.

 • Bebeğinizin cildini her zaman temiz ve kuru tutmanız, uygulamanız gereken ilk adımdır. Bez bölgesini duru su yardımı ile yumuşak hareketler uygulayarak idrar ve dışkıdan iyice arındırmalısınız. Hassas cilde nazik davranmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.
 • Pişik olan bebeğinizin bez olmadan geçirdiği süreyi uzatmalı ve cildin nefes almasını sağlamalısınız. Bebeğiniz bez yokken kendini daha özgür hisseder.
 • Her bez değişiminde kızarık ve tahriş olan bölgeyi ılık suyla iyice yıkamalısınız.
 • Pişik varken bölgeyi sabunlu suyla yıkadığınız takdirde, bebeğinizin canı daha çok yanar ve sorunlu bölgedeki deride kuruluk olabilir.
 • Plastik içerikli külot ve vücuda sıkı bir şekilde oturan bezler kullanmamalısınız. Bu yüzden, pişik geçene kadar büyük beden bezler kullanmanız cildi yatıştırabilir. Kan dolaşımını artırmak için çıtçıtlı külotları tercih etmelisiniz.
 • Pişikler kötü durumdaysa, bölgeyi ıslak bez ya da mendil ile silmek yerine, ılık su püskürterek temizlemek bebeğinizin konforu açısından daha doğru olacaktır. Böylece, bebeğinizin cildi ile oldukça az temas ederek, mikroba açık bölgenin hijyenini rahatlıkla sağlayabilirsiniz.
 • Temiz bezi bağlamadan önce bölgenin hava yolu ile kuruduğundan emin olmalısınız. Islakken bağladığınız takdirde, bezlerde bulunan kimyasal maddeler tahriş oluşmasına ya da artmasına sebep olabilir.

Aslen yayınlandı