Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Ailenize yeni katılan minik üyeden sonra sizin de aklınızdan "Bebek yatağı nasıl olmalı?", "Bebeklerin güvenli yatış pozisyonları hangileridir?" gibi sorular geçiyorsa, aradığınız tüm cevapları yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Günün neredeyse tamamını yatakta geçiren yenidoğanlar ve bebekler için şüphesiz en önemli konulardan biri de yatakların nasıl hazırlanması gerektiğidir. Anne ve babaların en çok merak ettiği konulardan olan yatak hazırlığı hakkında bilinmesi gerekenler için yazımıza göz atabilir, bebeğiniz için hijyenik temizlik şartlarını karşılayan en doğru ve güvenli yatak seçimini yapabilirsiniz.

Yenidoğan bebeğinizi güvenli bir pozisyonda uyutmuş olsanız da uyku sırasında belirli aralıklarla kontrol etmeniz önerilir. Uyku sırasında bebeğiniz, yapacağı el kol hareketleriyle üst örtüsünü yüzüne çekebilir. Ayrıca, yenidoğan bebeğinizin yatağı için sıvı geçirmez alez ürünleri kullanabilir, yatak yüzeyinin sıvılarla temasını engelleyerek onun için daha hijyenik bir ortam yaratabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Yenidoğan Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Yenidoğan bebek yatakları, kullanılan beşik türlerine göre değişiklik gösterir. Anne yanı beşikler, park beşikler, büyüyen beşikler, sepet beşikler ve diğer beşik türlerinin her biri için farklı ölçülerde yatak seçimi yapmak gerekir. Sizin için en uygun olan beşik seçimini yaptıktan sonra, bebeğiniz için yatak seçimine geçebilirsiniz. Peki yenidoğan bebek yatağı sertliği nasıl olmalı? Bebek için yatak seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 

 • Yatağın çok fazla yumuşak olmamasına özen göstermek bebeğinizin vücut gelişimine destek olmanıza yardımcı olabilir.
 • Bebeğiniz 1 yaşına girene dek yastık kullanmanız önerilmez. Reflü, nefes alma zorluğu gibi problemler sebebiyle bebeğinizi 30 derecelik bir açıyla yatırmanız gerekebilir. Bu durumda yastık kullanmak yerine bebeğinizin yatağının altına destek koyarak gerekli açıyı verebilirsiniz. Yastık kullanımı boyun problemlerine ve tehlikeli sonuçlara yol açabilir. 
 • Üretim malzemeleri doğal ve organik olan yatakları tercih ederek bebeğinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Pamuk, bambu gibi malzemelerden üretilen yataklar en çok tercih edilen ve önerilen yatak çeşitleri arasında yer alır. 
Uyku sırasında bebeğinizin hep aynı yatış pozisyonunda olmamasına dikkat edebilir, belirli aralıklarla uyku pozisyonlarını değiştirebilirsiniz. Bebeğinizin yatağını antialerjik ürünlerden seçmek alerji riskini azaltacağı gibi, sağlığını da koruyacaktır.
 • Pamuk yatakların dışında, dilediğiniz kalınlıkta bulabileceğiniz ya da özel olarak yaptırabileceğiniz sünger yatakları da tercih edebilirsiniz. Sertlik seviyesi değişebilen sünger yatakların çok yumuşak olmamasına özen gösterebilir, dilediğiniz sertlikte hazırlatabilirsiniz. 
 • Yenidoğan bebekler henüz kendi kendine dönebilme yeteneğine sahip olmadıklarından bebeğiniz için en güvenli ve rahat uyku pozisyonunu sizin seçmeniz gerekebilir.
 • Bebeklerin rahat ve hijyenik bir ortamda uyuması önemlidir. Sırtüstü yatış pozisyonu en güvenli pozisyonlardan biri olsa da ilk aylarda bebeğinizin kusma ve reflü gibi problemleri olabileceğinden yan yatış pozisyonu önerilir. 
 • Sırtüstü yatış pozisyonu belirli bir süre sonra, bebeğinizin kafasında düzleşmeye sebep olabilir. Henüz yumuşak ve gelişmekte olan kafatası, yatış pozisyonu sebebiyle şekil bozukluğuna uğrayabilir. Bu sebeple sırtüstü yatış pozisyonunun uzun tutulmaması önemlidir. 
 • Yenidoğan bebek yatış pozisyonu, sağa ya da sola yatış şeklinde olmalıdır. Bebeğinizin yüzüstü yatışı ise oldukça tehlikeli olabilir. Ani bebek ölüm sendromuna sebep olduğu bilinen yüzüstü pozisyonu bu sebeple önerilmez. 
 • Yan yatış pozisyonu, bebeğinizin aniden gelişen kusma problemlerinden korunmasına yardımcı olabilir.  Yan yatış pozisyonunda bebeğinizin ağzından gelen sıvıyı doğrudan dışarı atması daha kolay olacaktır. Ancak sırtüstü pozisyonunda sıvı bebeğinizin boğazına kaçabilir. Bu durum tehlikeli ve istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. 

Bunlara Dikkat

Bebeğinizi kendi yatağınızda uyutmanız önerilmez. Yatak üzerindeki örtüler bebeğinizin boğulmasına sebep olabilir. Yenidoğan bebeğinizi her zaman yan yatış pozisyonunda yatırarak boğulma, ani ölüm sendromu gibi tehlikelerden koruyabilirsiniz. İlk haftalarda, sırtüstü yatış pozisyonu da bebeğinizin güvenliği açısından tehlike yaratabilir.

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

 • Yenidoğan bebeğin yatağı nasıl olmalı, sorusunun cevabı ise oldukça basit... Öncelikle bebeğinizin temas ettiği yatak tekstillerinin tamamen pamuktan üretilmiş olmasına, kanserojen ve alerjen maddeler içermemesine dikkat etmelisiniz. 
 • Bebek yatağı ölçülerinin satın aldığınız beşiğin ölçülerine uyumlu olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Genel olarak 60x120 cm ölçüleri tercih edilse de seçilen ölçü beşik formuna göre değişebilir. 
 • Bebeğinizin yatağının kenar bölümlerini yumuşak yastık şeritleriyle destekleyebilirsiniz. Bu işlem için özel olarak hazırlanan uyku setlerini tercih edebilir, bebeğinizin uyku esnasında kenarlara kayması durumunda güvenliğini sağlayabilirsiniz. 
 • Bebeğinizin üzerini mevsim şartlarına göre örtmeli ve oda sıcaklığını 20 ila 24 derece aralığında tutmalısınız. Gereğinden fazla örtü kullanmak, bebeğinizin isilik gibi problemlerle karşılaşmasına sebep olabilir.
 • Bebeğinizin yatağının her zaman steril olmasına özen göstermek, yatak nevresimlerini ve tekstillerini belirli aralıklarla hijyenik temizlik kurallarına göre yıkamak doğru olacaktır. Bebeğinizin doğrudan temas ettiği hatta kimi zaman ağzına götürebildiği tekstil ürünlerini, bebeklere özel olarak üretilen, dermatolojik olarak test edilmiş Omo Bebek ile yıkayabilirsiniz. Boya, fosfat, klor, paraben içermeyen, parfümsüz Omo Bebek'in lekeleri kolayca çıkaran bitkisel kaynaklı bileşenleri sayesinde hijyenik bir ortam yaratabilir, bu sayede çocuğunuzun cildini de koruyabilirsiniz.
 • Bebek yatağının yerleşimi de büyük önem taşır. Bebeğinizin beşiğini doğrudan bir ışık kaynağı altına yerleştirmeniz önerilmez. Bu durum bebeğinize göz hassasiyeti sebebiyle rahatsızlık verebilir ve uyku problemlerine yol açabilir. Bebeğinizin beşiği için sakin ve gürültüsüz bir ortamı tercih edebilirsiniz.
 • İlk 4 ay boyunca bebeklerin anne yanında uyuması önerilir. Bebeğiniz için ilk aylarda anne yanı beşiği ya da taşınabilir beşikler tercih edebilirsiniz. Bebeğiniz bu durumda kendisini güvende hissederek anne ile bağını güçlendirebilir. 
 • Eğer bebeğiniz kolik bir bebekse, onun için kolik bebeklere özel olarak tasarlanan yataklardan satın alabilirsiniz. Aynı şekilde reflü problemi için hazırlanan yatak modelleri de sipariş etmeniz mümkün. 
 • İlk aylarda portatif yatak ve beşikler satın almanız, ev içerisindeki işinizi kolaylaştırabilir. Bu ürünleri evinizin her bölümünde kullanabilirsiniz. 

Aslen yayınlandı