Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Bebek Oyuncakları ve Biberonlar Nasıl Temizlenir?

Bebeğiniz var ve onu mikroplardan korumak mı istiyorsunuz? En hijyenik biberon temizliği ve bebek sterilizasyon tekniklerini burada keşfedin!

Güncellenmiş

Bebek Oyuncakları ve Biberonlar Nasıl Temizlenir?

Bağışıklık sistemleri henüz tamamen gelişmediğinden bebekler hastalıklara karşı savunmasızdır. Bebeğinizi doyurduktan sonra biberonunu temizlemek yetmez, aynı zamanda sterilize ederek hijyen hale getirmeniz de gerekir. Yoksa biberonlarda parazit, bakteri ve mikrop üreyebilir.

Bebeğinizi, hijyen sağlamanın yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirerek de hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. Bunun için anne sütünün olmadığı ya da yetersiz geldiği durumlarda bağışıklık sistemini destekleyen prebiyotik içerikli devam sütleri ile beslenmesini destekleyebilirsiniz. Devam sütlerini bebeğinizin beslenmesinde 3 yaşına gelinceye kadar kullanabilirsiniz.

Bebek Biberonları ve Sterilizasyon

Buharlı Sterilizatörler

  • Buharlı sterilizatörlerin mikrodalga ve elektrikli olmak üzere iki çeşidi vardır.  Elektrikli sterilizatörler biberonları 8 ila 12 dakikada sterilize eder. Mikrodalga sterilizatörler ise bu işlemi 3 ila 8 dakikada gerçekleştirir.
  • İster mikrodalga ister elektrikli olsun, buharlı sterilizatör kullanmadan önce mutlaka cihazın kullanım talimatlarını mutlaka okuyun.
  • Biberon emziği ve şişe ağızlarını aşağı bakacak şekilde yerleştirin.
  • Sterilizasyon işlemi sonrası biberonların ne kadar süre steril kalacağını öğrenmek için üreticinin kullanım talimatlarına bakın. Unutmayın; yapacağınız hijyenik temizlik bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Kaynatma

  • Bebeğinizin biberonlarını temiz bir tencerede en az 10 dakika kaynatarak sterilize edebilirsiniz. Biberon ve emziklerin tamamen suya batmasına dikkat edin.
  • Kaynatma işleminden önce biberon ve emziklerin kaynatılmaya uygun bir maddeden yapıldığından emin olun.
  • Düzenli olarak bu yöntemi kullanmak biberonlarınızın daha çabuk eskimesine neden olabilir. Çatlak, yırtık ve delinmeler sonucu oluşabilecek hijyen problemlerine karşı biberon ve emzikleri sık sık kontrol edin.

Bulaşık Makinesi

  • Biberon, emzik gibi malzemeleri bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Bunun için olabildiğince sıcak su kullanın.
  • Emzikleri bulaşık makinenizin çatal bıçak bölümünde yıkamaya özen gösterin.
  • Nemli ortamlar bakterilerin üremesini kolaylaştırır, o yüzden bulaşık makinesinden çıkan biberon ve emziklerinizi kaldırmadan önce temiz bir havluyla kurulayarak hijyenik hale getirdiğinizden emin olun.
Süt kalıntıları bakteriler için ideal üreme alanlarıdır ve sterilizasyon kurumuş süt artıklarını temizlemez. O yüzden sterilizasyon işlemine başlamadan önce bebeğinizin biberonunun tamamen temizlendiğinden emin olun.
Bebek Oyuncakları Nasıl Yıkanır?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Bebek Oyuncakları Nasıl Temizlenir?

Bebeğinizin oyuncaklarını sterilize etmeniz gerekmez, biraz sabun ve sıcak suyla düzenli olarak temizlemeniz onları yeterince hijyen hale getirecektir. Bazı oyuncaklar bulaşık makinesinde de yıkanabilir.

Peluş oyuncaklar ve bebek battaniyelerini Omo Bebek gibi bebeğiniz için özel olarak üretilmiş bir deterjanla yıkayın. Temizlik ürünlerini kullanmadan önce mutlaka kullanım talimatlarına göz atın.

Sterilizatör aletiniz yoksa biberon ve emzikleri 10 dakika kadar kaynatarak sterilize edebilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak yapıyorsanız bebeğinizin biberonlarını çatlak ve yırtıklar için sık sık kontrol etmeyi de ihmal etmeyin. Bebeğinizin oyuncaklarını ise düzenli olarak temizlemeniz onları yeterince hijyen hale getirecektir. Bazı oyuncaklar bulaşık makinesinde de yıkanabilir.

Aslen yayınlandı