Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bebek Biberon ve Emzikleri Nasıl Dezenfekte Edilir?

Bebek biberonlarının ve emziklerinin dezenfekte edilmesine dair yöntemler bu yazıda.

Güncellenmiş

Reklam
Emzik ve biberon nasıl sterilize edilir

Püf noktaları: İlgilenmeniz gereken bir bebeğiniz varken yapmanız gereken son şey, bebeğinizin emzik-lerini ve biberonlarını ovalamak için fazladan zaman harcamaktır! Temizleme süresini azaltmak için sü-tün kurumasını beklemeden tüm biberonları veya ekipmanı temizlemeniz uzun vadede işinizi kolaylaş-tıracaktır.

Bağışıklık sistemleri henüz tamamen gelişmediğinden bebekler hastalıklara karşı savunmasızdır. Bebeğinizi doyurduktan sonra biberonunu temizlemek yetmez, aynı zamanda sterilize ederek hijyenik hale getirmeniz de gerekir. Bu nedenle biberon seçimi kadar emzik ve biberon nasıl sterilize edilir, kısmı da önemlidir. Yoksa biberonlarda parazit, bakteri ve mikrop üreyebilir. Bu durum bebeğinizde mide sorunlarına neden olabilir. Bebek emzik ve biberonu nasıl sterilize edilir sorusunun yanıtlarını sizler için derledik.

Biberonlar Nasıl Sterilize Edilir?

Bebeğinizi emzirme, sağılmış süt ya da bebek mamasıyla biberonla besleme gibi yöntemlerden biri ya da bir kaçıyla beslemeye karar vermiş olabilirsiniz. Ancak bebeğinizi nasıl beslemeniz gerektiği ne kadar önemli ise, bebeğinizi beslerken kullandığınız her tür yenidoğan besleme ekipmanının temizliği ve sterilizasyonu da oldukça önemlidir. Özellikle biberon ve emzikler dikkatle temizlenmesi gereken ekipmanlardır.

Bebeklerin emzik ve biberonları nasıl sterilize edilir, sorusunun tek bir yanıtı olmadığı gibi farklı yöntemlerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Reklam

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Bebeğinizin biberonlarını dezenfekte etmek için başlıca sayabileceğimiz 4 yöntem bulunmaktadır: Buharlı sterilizatör kullanımı, kaynatma yöntemi, bulaşık makinesinde yıkama ve soğuk sterilizasyon yöntemi.

Biberon Temizliğine Başlamadan Önce Neler Yapılması Gerekir?

Biberon temizliği de kendi içinde bir ön hazırlığa ihtiyaç duymaktadır. Bu hazırlıkları kısa bir şekilde aşağıda sizler için listeledik.

 1. Biberon ve emziği parçalarına ayırın.

 2. Biberonun içinde yer alan tüm sütü dökün.

 3. Biberonu sıcak suyla yıkayın.

 4. Eğer biberonun dibine ulaşmakta zorlanıyorsanız biberon fırçası yardımıyla biberonun dibini temizleyebilirsiniz.

 5. Temizleme işleminden sonra biberonu iyice sıcak suyla duruladığınızdan emin olun.

Biberonu temizlerken kullandığınız bulaşık deterjanının organik olmasına özen gösterin.

Buharlı Sterilizatör Kullanımı

Bebek sterilizatörü seçiminiz kişisel koşullarınıza ve tercihlerinize bağlı olacaktır. Zamanı olan ve ucuz seçenekler arayan ebeveynler ocakta kaynatmaya gidebilirken, çok daha az vakti olanlar buharlı sterilizatörleri tercih edebilir.

 • Buharlı sterilizatörlerin mikrodalga ve elektrikli olmak üzere iki çeşidi vardır. Elektrikli sterilizatörler biberonları 8 ila 12 dakikada sterilize eder. Genellikle bir seferde 6 şişe tutabilirler ve az yer kaplamalarıyla bilinirler.

 • Mikrodalga sterilizatörler ise buharlı sterilizatörlere çok benzer olup sterilizasyon işlemini 3 ila 8 dakikada gerçekleştirir.

 • İster mikrodalga ister elektrikli olsun, buharlı sterilizatör kullanmadan önce mutlaka cihazın kullanım talimatlarını okuyun.

 • Hem buharlı sterilizatörler hem de mikrodalga sterilizatörler için geçerli olan kural ise biberon emzikleri ve şişe ağızlarını aşağı bakacak şekilde yerleştirmek olacaktır.

 • Sterilizasyon işlemi sonrası biberonların ne kadar süre steril kalacağını öğrenmek için üreticinin kullanım talimatlarına bakın. Unutmayın; yapacağınız hijyenik temizlik bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Süt kalıntıları bakteriler için ideal üreme alanlarıdır ve sterilizasyon kurumuş süt artıklarını temizle-mez. O yüzden sterilizasyon işlemine başlamadan önce bebeğinizin biberonunun tamamen temizlendi-ğinden emin olun.

Kaynatma Yöntemi

Sterilizatör aletiniz yoksa biberon ve emzikleri kaynatarak da sterilize edebilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak yapıyorsanız bebeğinizin biberonlarını çatlak ve yırtıklar için sık sık kontrol etmeyi de ihmal etmeyin.

 • Biberonları ocakta normal bir tencere kullanarak sterilize etmeniz de mümkündür. Herhangi bir özel ekipmana ihtiyacınız olmamakla birlikte, bu teknik kullanılırken ekipmanların zarar görmemesi için kullanma talimatlarını okumayı ihmal etmeyin.

 • Büyük bir tencereyi soğuk suyla doldurun ve ekipmanları içine yerleştirin. Tüm öğelerin tamamen suyla kaplandığından ve hava kapanları olmadığından emin olun.

 • Suyla neredeyse temas edecek şekilde tencerenin üstüne yerleştirmek için bir tabak veya kase kullanabilirsiniz. Böylece tüm öğeler su yüzeyinin altında kalacaktır. Su kaynadıktan sonra 10 dakika boyunca kaynatmaya devam edin.

 • Tencerenin kapağını açık bırakırsanız, şişeler ve emzikler 6 saate kadar ayrıştırılmış halde kalabilir, ancak yeterince soğuduktan sonra bir araya getirmek daha iyidir.

 • Birleştirilmiş şişeler, yeniden sterilize edilmeleri gerekmeden önce genellikle 24 saat bekletilebilir.

Bulaşık Makinesinde Yıkama

 • Biberon, emzik gibi malzemeleri bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Bunun için olabildiğince sıcak su kullanın. Elbette biberonun kullanma talimatlarını okumayı da ihmal etmeyin.

 • Emzikleri bulaşık makinenizin çatal bıçak bölümünde yıkamaya özen gösterin.

 • Nemli ortamlar bakterilerin üremesini kolaylaştırır, o yüzden bulaşık makinesinden çıkan biberon ve emziklerinizi kaldırmadan önce temiz bir havluyla kurulayarak hijyenik hale getirdiğinizden emin olun.

Soğuk Sterilizasyon Yöntemi

Soğuk sterilizasyon, sık sık hareket halinde olan veya elektrik, kaynar suya erişimi olmayan, dışarıdayken biberon sterilizatörü kullanmaya ihtiyaç duyan ebeveynler için mükemmeldir.

 • Temiz bir kabı ya da plastik kovayı kullanarak, sterilize edici bir çözelti veya tablet (süper-marketlerden temin edilebilir) suya eklenebilir ve bebek emzikleri ile biberonlar içine yerleştirilebilir.

 • Tüm öğelerin en az 30 dakika süresince, tercihen daha uzun bir süre su altında kalmasını sağlayın.

 • 24 saat sonra değiştirmek şartıyla aynı su ve çözeltiyi kullanabilirsiniz.

Küçük Bir Hatırlatma

Eğer mümkünse bebeğinizin her beslenme saatinden sonra biberonlarını yıkamanızı öneriyoruz. Çünkü bebeğinizin biberonunun dibinde kalan ufacık kalıntılar bile bakterilerin üremesine fırsat yaratabilir. Eğer bebeğinizi doyurduktan sonra vaktiniz kalmazsa, beslenmeden hemen sonra biberonu durulayın ve yeni öğün saatinde yukarıda saydığımız yöntemlerden biriyle bebeğinizin emzik ve biberonunu dezenfekte edin. Aynı şekilde bu yöntem daha önce de belirttiğimiz gibi sizi uzun süreçte zaman kazandıracaktır.

Emzikler Nasıl Sterilize Edilir?

Bebeklerin gün içinde sürekli ağızlarında tuttukları emziklerin steril olması da bebeklerin hijyeni ve sağlıkları açısından çok büyük önem taşımaktadır. Doğru emzik modelini seçmenin yanında elbette ki emzikler nasıl dezenfekte edilir kısmı da ailelerin dikkat etmesini gerektiren konuların başında gelmektedir.

 • İlk kullanımda silikon emzikler 5 dakika kaynamış suda kaynatılarak temizlenmelidir. Bunun yanında sterilizatör kullanarak da bebeğinizin emziğini dezenfekte edebilirsiniz.

 • 6. aya kadar silikon emziklerin temizlenmesi her gün 5 dakika kaynatılarak gerçekleştirilebilir. Ancak emziğin bozulmaması ve uzun ömürlü olması için kaynama süresi 5 dakikayı geçmemelidir.

 • Kaynatarak temizleme yöntemi silikon emzikler için geçerlidir. Peki, kauçuk emzikler nasıl dezenfekte edilir derseniz onları temizlemek için soğuk su kullanmanız gerekmektedir.

Bebeğiniz 12 aylık olduğunda, bağışıklık sisteminin genellikle günlük mikrop ve bakterilerin çoğuyla savaşacak kadar güçlü olduğunu duymaktan mutluluk duyacaksınız, böylece bebek emziği nasıl dezenfekte edilir ya da biberonlar nasıl temizlenir gibi konulardan uzaklaşabileceksiniz. Kısacası bebek ekipmanını sterilize etmeyi 1 yıl süreyle gerçekleştireceksiniz.

Son olarak, bebeğinizi, hijyen sağlamanın yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirerek de hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. Bunun için anne sütünün olmadığı ya da yetersiz geldiği durumlarda bağışıklık sistemini destekleyen prebiyotik içerikli devam sütleri ile beslenmesini destekleyebilirsiniz. Devam sütlerini bebeğinizin beslenmesinde 3 yaşına gelinceye kadar kullanabilirsiniz.

Aslen yayınlandı