Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Anne Sütü Saklama Koşulları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bebeğinizin beslenmesinde oldukça önemli bir yer tutan anne sütünü nasıl daha uzun süre saklayabilirsiniz? Bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Mutfak Masası Üzerinde Süt Dolu Biberon ve Oyuncak

Anne sütünün sıvı altın olarak adlandırılması boşuna değil. Özellikle ilk 6 ay bebeklerin gelişiminde önemli payı olan anne sütünün nasıl saklandığı da bir o kadar önemli. Ayrıca doğru sağıldığı ve saklandığında aylar boyunca dondurucuda saklanabilir.

Doğum izni sonrası işe dönüyor ya da kendinize zaman ayırmak için biraz uzaklaşıyor olabilirsiniz. Bu da hala emzirmekte olan bir anne için stresli bir duruma dönüşebilir. Fakat hiç üzülmeyin, yazımıza göz atıp anne sütü saklama koşullarını öğrendikten sonra gözünüz hiç arkada kalmayacak. Peki anne sütü nasıl saklanır? 

Anne sütünü sağmadan önce ellerinizi su ve sabunla yıkayın. Sabun ve suyun bulunmadığı durumlarda alkol oranı yüksek dezenfektan kullanın.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Anne Sütünü Sağmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ellerinizi su ve sabunla yıkayın. Sabun ve suyun bulunmadığı durumlarda alkol oranı yüksek (en az %70) dezenfektan kullanın.

 • Göğsünüzü de temizlemeyi unutmayın.

 • Eğer sağma makinesi kullanıyorsanız makinenin temizliğinden emin olun. Kullanım sonrası kirli tüpleri bekletmeden söküp temizleyin. 

 • Mümkün olduğunca kendi pompalama kitinizi kullanın. Paylaşılan ürünleri kullanmak durumunda kalırsanız mutlaka dezenfekte edin. 

Anne Sütü Buzlukta Kaç Ay Saklanır?

Sağdığınız süt, -20 derecede 3 ay kadar en iyi haliyle muhafaza edilebilir. Fakat içindeki C vitaminini kaybetmemesi için ne kadar erken kullanılırsa bebeğiniz için o kadar yararlı olacaktır. Uzun süre saklanmış anne sütünün rengi taze sağılmış sütten biraz farklı olabilir. Bu sizi yanıltmasın, sütün rengi yararlılığının bir göstergesi değildir ve renk değişimleri olması doğaldır.

Güvenli Anne Sütü Saklama Koşulları

Anne sütü saklama koşulları kadar nasıl bir saklama kabı seçeceğiniz de önem taşıyor. Sağdığınız sütü saklamak için anne sütüne özel tasarlanmış saklama torbaları, plastik şişeler, cam saklama kapları ve anne sütü tüpleri gibi birçok yöntem mevcut.

Saklama kabınızı seçerken dikkat etmeniz gereken şey, sütü ne kadar uzun saklamak istediğinizdir. Ayrıca depolama alanınızın büyüklüğü de saklama kabını seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bir unsur. Torba ve tüp şeklinde olanlar size daha çok boş alan kazandıracaktır. Ayrıca sızmalara karşı, tek kullanımlık şişeler ve cam şişeleri yerleştirirken kapaklarını kontrol etmeyi unutmayın.

Eğer yer sıkıntınız yoksa cam saklama kapları ve şişeler size en iyi anne sütü saklama koşullarını sağlayacaktır. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin, yiyecek saklamaya uygun ve BPA içermeyen ürünler kullanmaya özen gösterin. 

Anne Sütü Oda Sıcaklığında Ne Kadar Saklanır?

Yeni sağılmış anne sütü oda sıcaklığında saklanabilir fakat odanın 25 dereceden sıcak olmamasına özen gösterilmeli. Oda sıcaklığında bekletilen anne sütünün 3 saatten fazla bekletilmemiş, sıcak yüzeylere temas etmemiş ve güneş ışığına doğrudan maruz kalmamış olması önemlidir.

Bazı durumlarda, eğer odanın sıcaklığı ortalama oda sıcaklığı derecesinden düşükse ya da odanın soğuk bir bölgesi varsa 6 saate kadar bekletilebilir. Ancak yine belirtmeliyiz, ne kadar az bekletilirse bebeğiniz için yararlı maddeler o kadar korunmuş olacaktır.

Anne Sütü Buzdolabında Kaç Gün Saklanır?

Anne sütü +4 derecede 3 güne kadar saklanabilir fakat sütü buzdolabı kapağı gibi hava dolaşımının çok olduğu bölgelerde saklamaktan kaçınmalısınız. Kapak açıldıkça hava sıcaklığında değişimler olacağından sütte bozulmalar olabilir. 3 gün sonunda dondurucuya kaldırmayı unutmayın.

Saklama İpuçları

 • Sütün sağıldığı günü görünür bir şekilde etiketlemeyi unutmayın.

 • Buzdolabı kapağında saklamayın.

 • Eğer taze sağılmış sütü 3 gün içinde kullanmayacaksanız bekletmeden buzluğa kaldırın. Bunu yapmanız sütü en iyi kalitede saklamanızı sağlayacaktır.

 • Sütleri küçük miktarlarda dondurun (yaklaşık 60-120 ml yada doktorunuzun önerdiği besleme miktarınca). Küçük ölçülerde dondurmak sütün ziyan olmasını engelleyecektir. Unutmayın, her bir damlası çok değerli.

 • Sütü dondururken bir iki parmak boşluk bırakmayı unutmayın. Donarken sütün hacmi genişleyecektir. 

 • Eğer bebeğinizi bir başkası besleyecekse gerekli bilgileri yazacağınız etikete ekleyebilirsiniz.

 • Eğer seyahat edecekseniz, anne sütlerini soğutucu bir çantada buz torbalarıyla 24 saate kadar saklayabilirsiniz. Yolculuk tamamlandığında ya hemen kullanmalı ya da buzdolabı ve buzlukta muhafaza etmelisiniz.

Aslen yayınlandı