Anne Adayı İhtiyaç Listesi: Hamilelikte Alınması Gerekenler

Hamilelikte alınması gerekenler listeniz hazır mı? 9 ay sürecek bu heyecanlı aynı zamanda birazcık zorlu yolculuğunuzda ihtiyacınız olan her şeyi yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bebek eşyaları

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hamilelikte alınması gerekenler nelerdir diye telaşlanmayın. Yaklaşık 40 hafta sürecek maratonda değişen bedeninizin ihtiyaçlarına göre sahip olmanız gereken hamile hazırlık listesini sizler için hazırladık.

Hamilelikte her ayın hatta her haftanın heyecanı ve zorlukları farklıdır. Bu süreçte bebeğiniz için hazırlanan vücudunuzda fizyolojik bir değişim kaçınılmazdır. Hamilelerin değişen ihtiyaçlarına karşılık bu dönemi rahatça atlatmalarını sağlayacak en ince detayına kadar düşünülmüş bir hamile ihtiyaç listesi hazırladık. Listeyi görünce gözünüz korkmasın. Unutmayın her hamilelik özeldir ve her annenin hamile hazırlık listesi de duruma göre değişebilir. Zamanı geldiğinde vücudunuz size neyin gerekli olduğunu söyleyecektir. Üstelik bu dönemin sadece 9 ay sürdüğünü de unutmayın. Bu yüzden alışveriş yaparken sadece ihtiyacınız kadar aldığınızdan emin olun. Ancak bu dönemi rahat atlatmanızı sağlayacaksa aşırıya kaçmadan alışveriş yapmanın da bir zararı yok. İşte mutlu bir hamilelik için hamilelikte alınması gerekenler.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Hamilelikte Alınması Gerekenler Nelerdir?

  1. 1

   Ölçülerinize uygun hamile kıyafetleri alın.

   Her anne adayının hamilelik serüveni farklıdır. Bazı anne adayları hamileliğinin ilerleyen dönemlerinde hamile kıyafetlerine ihtiyaç duysa da bazıları hamilelik haberini aldıktan kısa bir süre sonra pantolonlarının fermuarını çekmekte güçlük yaşar. Büyüyen ve genişleyen karnınız ve basenleriniz için bel kısmı lastikli hamile pantolonları, hamile anne ihtiyaç listesi içinde ilk sırayı alır. Zamanla büyüyen ve genişleyen göğüs, bel ve kollarınız için ilk olarak eşinizin tişörtlerine göz koysanız da içinde kendinizi rahat hissedeceğiniz, göğüsten itibaren bollaşan tunik ve hamile tişörtleri daha uygun ve şık bir seçenektir. Doğumdan sonra ve hamileliğin özellikle son üç aylık döneminde, rahat bir uyku için hamilelikte alınması gerekenler listesine hamile pijamasını da eklemeyi unutmayın.

   Hamile kıyafeti seçerken hassas cildinize uygun pamuk, keten, viskon ve bambu gibi doğal liflerden üretilmiş olanları tercih edin. Hamile kıyafetlerinizi yıkarken Omo Bio Sensitive gibi hassas ve alerjik ciltler için özel olarak üretilmiş deterjanları tercih edebilirsiniz.

  2. 2

   Hamile ayakkabısı: Rahatınızdan ödün vermeyin.

   Hamileliğin ilerleyen zamanlarında normale göre 2 kat artan kan basıncına paralel olarak ayaklarınızın genişlemesi ve şişmesi normaldir. Uterusun bacaklara giden damarlara baskı yapması sonucu ayak bileklerinizde ödem oluşabilir. Bu da normalde kullandığınız ayakkabılarınızın ayağınıza olmaması demektir. Topuklu ayakkabılarınız, günlük yaşamda dahi vazgeçilmezleriniz arasında yer alıyorsa korkarız ki bu ayakkabılara 9 ay veda etmeniz gerekecek. Bebeğinizin ve omurganızın sağlığı için bu dönemde yüksek olmayan dolgu topuklar veya spor ayakkabılar daha iyi bir seçenektir.

   Hamileliğiniz süresince değişen ağırlık merkezini dengeleyebilecek, hava alan, esnek, şok emici tabana sahip, mevsime uygun, topuksuz, ortopedik ve rahat bir ayakkabıyı hamilelikte alınması gerekenler listesine eklemeyi unutmayın. Hamileliğin son haftalarına doğru eğilip kalkmakta zorlanabileceğinizden bağcıklı ayakkabılar yerine cırtlı ve kolayca giyilip çıkarılabilen ayakkabılar almayı tercih edin. Babet ayakkabılarla ayaklar doğrudan, desteksiz bir biçimde yerle temas halinde olacağından bu ayakkabılar da tercih edilmemelidir.

   Daha fazla bilgi için hamilelikte giyim ve ayakkabı ipuçları yazımızı okuyabilirsiniz.

  3. 3

   Hamile sütyeni ya da emzirme sütyenini anne adayı ihtiyaç listesine eklemeyi unutmayın.

   Hamileliğinizin henüz başlarındaysanız emzirme sütyeninin hamilelikte alınması gerekenler listesinde yer almasına şaşırabilirsiniz. Ancak bebeğiniz için hazırlanan vücudunuz çoktan süt bezlerini aktif hale getirmeye başlamıştır. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında göğüslerinizin yavaş yavaş büyüdüğünü gözlemleyeceksiniz. Doğal olarak hamile olmadan önce kullandığınız sütyenler sizi rahatsız edecek ve belki de evde sütyen takmamayı tercih edeceksiniz. Ancak hemen uyaralım, gebelikte sütyen takmazsanız göğüsleriniz deforme olabilir. Bu yüzden sütyen takmamak yerine sizi rahatsız etmeyecek ve sağlığınız için uygun pamuklu bir sütyen alın.

   Emzirme dönemi bittikten sonra göğüsleriniz eski ölçüsüne dönecektir. Bu yüzden sadece hamileliğinizin belirli bir döneminde kullanabileceğiniz normalden büyük ölçüye sahip bir sütyene yatırım yapmak çok iyi bir fikir olmayacaktır. Üstelik emzirme sütyenlerinin çoğu hamileler için pamuklu kumaşlardan üretilmiştir. Emzirirken de bu sütyenlere ihtiyacınız olacağından neden bir kaç tanesini önceden almayasınız?

  4. 4

   Hamile külodu ile büyüyen karnınızı rahatlatın.

   Büyüyen karnınız ve kilo alan vücudunuzun çamaşırlar tarafından sıkıştırılması sizi zamanla rahatsız etmeye başlar. Özellikle normal zamanlarda giydiğiniz sıkı, dantelli ve dikişli külotlar hamileler için konforlu bir seçenek değildir. Bunun yerine piyasada kolayca bulabileceğiniz karnınızı saran, hassas cildinize uygun kumaşlardan dikişsiz olarak üretilmiş hamile külotları alabilirsiniz.

   Hamile külodu alırken, vücudunuza uygun bir ölçüde ve mutlaka %100 pamuktan üretilmiş olanları tercih edin.

  5. 5

   Hamileliğin kolay geçmesi için hamile yastığı edinin.

   Kaliteli ve deliksiz bir uyku hamilelik döneminde en çok ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir. Hamileliğinizin henüz başlarındaysanız, “bebek doğmadan neden uykusuz kalayım ki?” diye düşünebilirsiniz. Ancak zamanla büyüyen karnınız, değişen postürünüz, hormonal birtakım değişiklikler sizi biraz uykusuz bırakabilir.

   Hamile olmadan önce vücudunuz size en rahat uyku pozisyonunu sağlarken hamilelikte rahat bir uyku pozisyonu bulmak zordur. Hatta zamanla büyüyen karnınız ile bir yandan bir yana dönmek bile zor geleceğinden sadece tek yana yatarak bir geceyi geçirmeniz de muhtemeldir. Bu yüzden rahat bir omurga ve uyku sağlığı için 1 adet hamile yastığı edinmeniz faydalı olabilir.

   Hamile yastığının terletmeyen, %100 pamuk ve yıkanabilir fermuarlı bir kumaşa sahip olmasına dikkat edin. Hamile yastığının karnı ve sırtı destekleyen, orta sert bir dolgu malzemesi ile kaplı olması size gece boyunca rahat bir uyku pozisyonu sunacaktır.

  6. 6

   Uykuda omurga hizalaması için hamilelikte alınması gerekenler listesine diz yastığı ekleyin.

   Hamileliğin ilerleyen zamanlarında büyüyen karnınız ile rahat bir uyku pozisyonu bulmak güçleşir. Zamanla bacaklarınızın arasına yastık koyarak uyumak isteyebilirsiniz. Hatta bir süre sonra beliniz ve karnınız için de bir destek bulmaya çalışıp kendinizi yatakta yastıkları olması gereken yerde tutmak için savaş verirken bulabilirsiniz. Hamileliğin kolay geçmesi için internet satış mağazalarında kolaylıkla bulacağınız bir diz yastığı edinmek iyi bir fikir olabilir. Bacaklarınızın arasına koyacağınız uygun yükseklikteki bir diz yastığı ile kan akışının gece boyunca düzenli olması sağlanır. Ayrıca diz yastığı uyurken bel, kalça ve bacaklar için en iyi omurga hizalamasını sağlayacaktır.

   Diz yastığının uygun boyutta ve biraz sert olmasına dikkat edin. Bunun dışında fermuarlı, yıkanabilir ve pamuklu bir kumaşa sahip olanları tercih edin. Uyku esnasında bacaklarınızın arasından kaymasını engelleyecek kemerli modeller de tercih edebilirsiniz.

  7. 7

   Bel destek bandı ile bel ve sırt ağrılarınızı azaltın.

   Özellikle ikinci 3 aya girdikten sonra büyüyen karnınızın sizi öne doğru çekmeye başlamasıyla duruş bozukluğu ve bel ağrıları yaşamanız olasıdır. Bu dönemde annenin belinin ve sırtının biraz desteklenmesi gerekebilir. Hamilelik korsesi olarak da bilinen bel destek bandı, bel ve sırt bölgesini destekleyip omurga sağlığını korumaya ve sırt ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Üstelik bel destek bantları doğum sonrasında da kullanılabilmektedir.

   Bel destek bandı, tansiyon ve dolaşım bozuklukluğu olan hamileler için uygun değildir. Bu nedenle satın almadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.
  8. 8

   Çatlak önleyici krem veya badem yağı ile cildinizi nemlendirin.

   Hamilelik döneminde biraz kilo almanız beklenen bir durumdur. Artan kilonuz, genişleyen göğüslerinizle deriniz gerilmeye başlar ve bu gerilme vücutta çatlakları ve kaşıntıları da beraberinde getirir. Eğer hamilelikte sağlıklı beslenmeye dikkat etmezseniz ve hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren önlem almazsanız doğum sonrası çatlaklarla karşılaşmanız muhtemeldir. Ne yazık ki özellikle göğüs, kalça ve basen bölgesinde oluşan bu çatlakların çoğu kalıcıdır. Ancak, hamilelikte cilt bakımınızı doğru bir şekilde yapar ve vücudunuzu düzenli olarak nemlendirirseniz bu dönemi hasarsız atlatabilirsiniz. Bu yüzden hamilelikte alınacaklar listesi içinde çatlak önleyici ve nemlendirici krem mutlaka olmalı desek abartmış olmayız.

   Doktorunuz, size ve bebeğinize zarar vermeyecek uygun bir krem önerecektir. Ayrıca doğal bir seçenek olarak badem yağı kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Doktorunuz tarafından başka şekilde önerilmediği sürece kremi veya kullanmayı tercih ettiğiniz yağı, her gün sabah ve akşam göğüs, karın, kalça ve basen bölgelerinize sürmeyi unutmayın.

   Nemlendirici krem almadan önce doktorunuza danışmayı ve içeriğini okumayı ihmal etmeyin. İçeriğinde retinoid, retinol, hidrokinon, paraben, oksibezon, benzoil peroksit ve salisilik asit gibi katkı maddeleri bulunan kremler hamileler için zararlıdır.
  9. 9

   Hamile ihtiyaç listesi içinde olmazsa olmaz: Güneş kremi

   Hamilelikte cilt hassastır. Özellikle yüz bölgesi olmak üzere vücudun bazı bölgelerinde kahverengi lekeler görülmesi muhtemeldir. Bu dönemde güneş kremi, hamilelikte alınacaklar listesi içinde olmazsa olmaz. Hamileliğiniz boyunca hava çok güneşli olmasa da hamileler için uygun, yüksek faktörlü bir güneş kremi veya bir şapka kullanmaya özen gösterin. Vücudunuzda ve yüzünüzde kalıcı kahverengi lekeler görmek istemiyorsanız gölgede kalıp seneye bebeğinizle güneşleneceğiniz günleri hayal edebilirsiniz.

Hamile Alışveriş Listesi

Hamilelik, heyecanlı bir dönem olsa da bazı fiziksel zorlukları da vardır. Bu yüzden her anne biraz şımartılmayı hak eder. Bu nedenle fiyat etiketlerine değil de ürünlerin işlevlerine odaklanmayı tercih edebilirsiniz. İşte, hamilelikte sizin rahat etmenizi sağlayacak hamile ihtiyaç listesi.

Hamilelikte alınması gerekenler listesinde bulunan ürünleri ihtiyaç hissettiğiniz zaman ihtiyacınız doğrultusunda alabilirsiniz.

Hamilelikte Alınması Gerekenler: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?