Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Akvaryum Nasıl Temizlenir?

Balıklar ve su canlılarıyla aranız iyi ama akvaryum temizliği gözünüzde mi büyüyor? Bu işi çok daha sağlıklı ve pratik bir şekilde gerçekleştirmeniz için aşağıdaki püf noktalarını incelemenizde fayda var.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Akvaryum Nasıl Temizlenir?

Akvaryum Nasıl Temizlenir?

Balıklara ve diğer su canlılarına olan ilginiz akvaryumculuk boyutundaysa bilmeniz gereken en önemli konulardan birinin de akvaryum temizliği olduğunu keşfetmişsinizdir. Balıkların akvaryum içindeki hayatlarına sağlıklı şekilde devam edebilmesi, akvaryum suyunun yem ve dışkılardan arındırılarak temizlenmesine bağlıdır. Filtre, akvaryum cam sileceği, akvaryum hortumu gibi akvaryum gereçleri ise bu yolda size eşlik edecek en yakın arkadaşlarınız olacaktır.

Akvaryum temizliğinin düzenli aralıklarla yapılması çok önemli. Bu tarz bir temizlik sürecinin altından kalkamayacağınızı düşünüyorsanız küçük balık türleri yerine dirençleri kuvvetli olan büyük balıklar beslemeyi tercih edebilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Akvaryum Filtre Malzemeleri

Akvaryum bakımının bel kemiği filtreleme sistemidir. Filtreler dışkı ve yem kalıntılarıyla oluşan zehirli amonyak maddesini sudan ayırmaya yardımcı olur ve amonyak seviyesi yalnızca balıkların atıklarıyla değil, akvaryum içerisindeki diğer bitki ve organik atıkların parçalanmasıyla da yükselir. Filtreler sadece süzme işlemi yapmakla da kalmaz ve aynı zamanda suya oksijen pompolayarak ortamın balıklar için yaşanabilir halde kalmasını sağlar.Akvaryum filtrelerini hem iç hem de dış filtre olarak tercih edebilirsiniz. Peki, bu seçimi neye göre yapacaksınız? Eğer “benim vaktim az, eve yorgun argın geliyorum, filtre temizliğiyle öyle çok uğraşamam” derseniz size önerimiz dış filtre kullanmanız olur, çünkü bu filtreler diğer modellere göre çok daha kolay temizlenebilir.

Akvaryumun içine sokacağınız iki dış filtre hortumu bu sistemin ana malzemeleridir. Dış filtredeki su giriş ve çıkışları sayesinde akvaryumdaki kirli su alınır ve, alt kısımdan filtre edilerek akvaryuma geri pompalanır. İnternet ortamındaki görsel videolardan da destek alarak kolayca kurulabilen bu sistemi akvaryumunuza zahmetsizce uygulayabilirsiniz. “Dış filtre kullanımında temizlik yapmam gerektiğini ne zaman anlayacağım?” derseniz, burnunuzun size doğru cevabı vereceğini söyleyebiliriz. Dış filtrenin iç kısmını kokladıktan sonra fena bir çürük kokusu alıyorsanız sudaki amonyak seviyesi hat safhaya ulaşmış ve temizlik zamanı gelmiş demektir.

Bir diğer filtreleme seçeneği olan iç filtre ise doğrudan akvaryumun içine konumlandırılır. Mıknatıslı bir pervane, pompa görevi görüp suyu emerken bir yandan da içeriye temiz hava aktarır. Filtre motorunun altındaki sünger gibi malzemeler ise zararlı bakteri ve maddeleri tutarak süzmeye yardımcı olur. Temizliği dış filtrelere göre biraz daha ayrıntılı ve zahmetli olan bu sistemi kullanmak, zamanı daha fazla olanlar için tercih edilebilir.

Reklam

Akvaryum Camı Temizleme

Akvaryumculuğa merak sarmış pek çok kişinin bu renkli dünyanın ortamda yarattığı masalsı görünümden etkilendiğini hemen herkes kabul eder. Tam da bu noktada akvaryum camı temizliğinin nasıl yapılması gerektiği önem kazanıyor.

Akvaryum camı temizliği hem temiz bir görünüm sağlamanız hem de balıkların yaşam ortamlarını atıklardan olabildiğince arınmış halde tutmanız için olmazsa olmazdır. Genellikle ışıklandırmayla orantılı olarak artan yosun oluşumundan kaynaklanan camdaki kirleri hem mekanik hem de biyolojik şekilde temizlemek mümkün. Elinizle mekanik olarak yapabileceğiniz temizleme işlemi, akvaryum camı temizlemek için üretilen uzun saplı süngerler ve cam temizleme setleri yapılabilir. Bu aparatlarla cam yüzeyini çizmeden, herhangi bir zarar vermeden kolayca temizleyebilirsiniz. Mıknatıslı akvaryum camı sileceği bunun için eğlenceli bir yöntem olabilir. Hem iç hem de dış cama sabitlenebilen ve beraber hareket eden temizleyiciler ile balıklarınızın rengine yeniden merhaba diyebilirsiniz. Bir başka yöntem ise akvaryum içinde vatoz balığı beslemek olabilir. Vatoz balıklarının camlarda yosun oluşumunu engellediğini bilmenizde fayda var.

Akvaryumun temizlik zamanını anlamanın başlıca işaretlerinin su yüzeyinde biriken parçacıklar ve suyun bulanıklaşmasının yanı sıra, balıkların çok durgun olmaları ve nefeslerini hızlı alıp vermeleri olduğunu unutmayın. Akvaryum suyu değişimi sırasında suyun tamamını değiştirmek yerine suyun %70 kadarını değiştirmeniz yerinde olur. Bu, balıkları yeni bir ortama girmenin stresinden koruyacaktır. Balıkları akvaryum dışında bekletirken de akvaryumdan aldığınız suyun içinde bekletmeyi ihmal etmeyin. Akvaryum filtrelerine dahil olan parçaları ayrı ayrı temizlemek hayati önem taşır. Bunun kolay bir yolu da bu parçaları bulaşık makinesine atmanızdır.

Bunlara Dikkat

Mıknatıslı cam sileceklerini derinliği 70 santimden fazla olan akvaryumlarda kullanmanızı önermiyoruz. Bu derinlikten fazla olan akvaryumların diplerinde mıknatıs etkisini kaybeder ve temizlik işleminiz yarım kalabilir.

Aslen yayınlandı