Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

2020 Pantone Rengi

Modaya, tekstil dünyasına, dekorasyon trendlerine, grafik tasarımlara, boya endüstrisine, hatta reklamlara yön veren renk sistemi bu yıl da seçimlerimizde etkili olmaya devam edecek. İşte Pantone hakkında bilmeniz gereken her şey...

Güncellenmiş

Reklam
2020 Pantone Rengi

Renk tonları, numaralar ve isimlerin kayıtlı olduğu kartelası sayesinde 100'den fazla ülkede standart olarak kabul edilen Pantone renk sistemi, özellikle tasarımcılar tarafından renklerin evrensel dili olarak kabul ediliyor. Bu yılın trend rengini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Siz de evinizin dekorasyonunda ve giysi seçimlerinizde yılın trend rengine yer vererek modayı stilinize taşıyabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Pantone Nedir?

Pantone bu dilin adı, alfabenin ta kendisidir. Profesyonellerin renk tonlarını standartlaştırdığı, 15 x 5 cm boyutlarındaki kılavuzlara da Pantone kılavuzu adı veriliyor. Evinizin duvarları için renk seçerken, grafik tasarım yaptırırken veya endüstriyel tasarım çalışmaları esnasında karşılaştığınız Pantone, mat ve parlak renkler ile çeşitlenir. Kartonette mat renkler U, parlaklar ise C ile işaretlenerek ifade edilir. Böylece, yüzlerce renk tonunun, onlarca rengin bir arada bulunduğu Pantone kataloğu sayesinde dünyanın dört bir yanında renkleri tek bir kılavuzla ayırt etme imkanı doğar.

Pantone Renk Kataloğu Nasıl Oluştu? 

M&J Levine Advertising reklam ve tasarım şirketinin dünyaya kazandırdığı Pantone sistemi, aslında şirketin mürekkep stoğunu kontrol için tasarlanıyor. Mürekkeplerin pigmentlerinin belirlenmesi, üretilmesi, ve stok kontrolü için kullanılan Pantone sistemi sayesinde, şirketin baskı bölümü 60'lı yıllarda büyük kar ederek başarıdan başarıya koşuyor.

Bölümün başında yer alan Hofstra Üniversitesi mezunu Lawrence Herbert daha sonra, çalıştığı M&J Levine Advertising şirketini satın alıp adını Pantone olarak değiştirdi ve zaman içerisinde yayılarak standartlaşan renk sistemi ile Pantone kelimesi ve Pantone rengi dilimize yerleşmeyi başardı. Tekstil, moda, güzellik, dekorasyon ve endüstriyel tasarım alanlarında renk standartlarını belirleyen sistem, dijital ve fiziksel baskılarda günümüz teknolojilerine yön vermeye devam ediyor. 

Pantone rengini, yapacağınız tasarımın tüm parçalarında kullanmanız şart değil. Örneğin giyim kombininizi bembeyaz yapıp, yalnızca klasik mavi bir fular takarak da trendi gözler önüne serebilirsiniz. Pantone renginin cinsiyeti veya sektörü yoktur. Alıcılara sunulan her alanda trend renk kullanılarak renklerin çekiciliğinden faydalanabilirsiniz.

Pantone Rengi Nasıl Belirleniyor?

Bugün ise Pantone sistemi, adını profesyonel bir enstitü sayesinde standart belirleyici bir konuma getirmeyi başardı. Pantone Renk Enstitüsü, global renk skalası içinden tavsiyeler vererek markaları, modayı ve trendleri yönlendiriyor. Danışmanlık hizmeti veren enstitü, aynı zamanda her yıl, kullanılacak moda renkler için paletlerini açıklıyor. Kurumsal kimlik, logo, kıyafet, mobilya hatta boya üretiminde dikkate alınan bu yılın moda rengi, renk pantonesi içinden seçilerek dünyanın beğenisine sunuluyor. Kişilerin moda algısını, renk seçimini, zevkini yönlendiren renk trendlerinin etkisini dünyanın dört bir yanında gözlemlemek mümkün.

Bunlara Dikkat

Klasik mavi rengini Pantone'de 19-4052 koduyla bulabilirsiniz. Her mavi klasik mavi değildir, biraz daha koyu olan ve laciverte çalan bu ton, tam olarak bu yılki trendin karşılığıdır.

2020 Yılının Pantone Rengi

Her yıl bir Avrupa kentinde toplanan komite, iki gün boyunca yaptığı sunumlar ve toplantılar neticesinde yılın rengini ilan ediyor ve bu uygulama sayesinde hemen hemen bir yıl önceden, gelecek yılın rengi ilan edilerek tasarımlar yönlendiriliyor. Örneğin komite, 2019 yılı için seçtiği renk olan Living Coral açıklamasını 2018 yılında gerçekleştirmişti. 2019 yılında kıyafetten mobilyalara, duvardan saç renklerine kadar her yerde Living Coral vurgusu fark etmek mümkün oldu. Pantone komitesi, 2020 yılının rengini ise klasik mavi (Classic Blue) olarak belirledi. Pantone Renk Enstitüsü Genel Müdürü Leatrice Eiseman tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılında her mecrada, mağazada, dergide, vitrinde göreceğimiz klasik mavi renk, dünyanın huzur arayışını ifade ediyor.

Aslen yayınlandı