2 Yaş Oyuncak Tavsiyeleri

Çocuklarımızın hem bilişsel hem de duygusal gelişimi için uzmanlar en önemli etkenin oyun olduğu üzerinde hemfikir. Özellikle küçük yaşta çocukların dünyası oyundan oluşuyor. Oyun bu kadar önemliyken oyuncak da bir o kadar önemli oluyor. Bu içeriğimizde sadece 2 yaşa özel oyuncak önerilerinden bahsedeceğiz. 2 yaş zeka oyuncakları, 2 yaş oyuncak seçimi gibi tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
2 Yaş Oyuncak Tavsiyeleri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Öncelikle 2 yaş oyuncak tavsiyesi ve 2 yaş oyuncak seçimini iyi belirlememiz ve doğru aktarmamız için 2 yaşın sosyal ve duygusal açıdan çocuklarda nasıl bir süreç olduğuna bakmamız gerekir. Uzmanlara göre 2-3 yaş aralığı sosyal ve zihinsel gelişimin %70-80 oranında şekillendiği, önemli bir dönem. 2 yaş çocuğunun en önemli özelliği özerk olmasıdır. Her şeyi kendi başına yapmak istemesi ebeveynleri zorlayıcı gibi gözükse de aslında kendi benliğini bulması ve farkındalığının artması için önemlidir. Bu noktada da kendisine zarar vermeyecek şekilde önlem alarak yapabileceklerine olanak tanımak gerekir. 2 yaş oyuncak tavsiyesi de bu dönem için oldukça önemli bir yer tutuyor.

2 yaşında bir çocuk resimli kitaplara bakmayı sever ve resimlerdeki kimi ayrıntıları fark eder. Fotoğrafta kendini tanıyabilir, ismini bilir ve kendi kendine konuşabilir. 2 yaşa uygun oyuncaklar arasında ilk vereceğimiz öneri; resimli kitaplar olacak. Büyük resimler çocuğun ilgisini çekerek odaklanmasını sağlarken, ileride hikayeler arasında bağ kurmasını da kolaylaştıracaktır. 2 yaş oyuncakları arasında önemle yerini alan resimli kitaplardan sonra ise tavsiyemiz ahşap bloklar. Ahşap, sağlıklı ve dayanıklı bir malzeme olması açısından da çocuklar için güvenle kullanılabilir. Üst üste dizebileceği ahşap bloklarla çok çeşitli oyunlar kurabilir. Bunun için montessori oyuncak gruplarından da fikir edinebilirsiniz. Montessori oyuncaklarını çocuklarla birlikte evde yapılabilecek aktiviteler için de kullanabilirsiniz.

2 Yaş Erkek Çocuğu Oyuncakları

oyun oynayan erkek çocuğu

2 yaş oyuncak seçimini erkek çocuğundan yana yapacaksanız hem kızların hem de erkeklerin çok sevdiği legoları tercih edebilir, ama özellikle bu yaşta gelişen takip etme, sürme isteğini doyuracak oyuncak arabalara da yönelebilirsiniz. Çocuğun oturarak sürebileceği tren ya da arabalar denge ve beden koordinasyonunu geliştirici bir özelliğe de sahip. İnce ve kaba motor gelişimine de katkı sağlayan araba, 2 yaş erkek çocuğu oyuncakları için doğru bir seçim olacaktır.

2 Yaş Eğitici Oyuncak Tavsiyesi

Yazı içerisinde bahsettiğimiz tüm oyun ve oyuncaklar 2 yaş zeka oyuncakları arasında gösterilebilir nitelikte. Eğitici oyuncaklar için daha da detaya inersek; legoları mutlaka öneririz. Lego, parça-bütün ilişkisini kurma, ince-kaba motor gelişimini destekleme, birleştirme, takma, çıkarma, uygun parçayı bulma ve yaratıcılığını kullanma gibi pek çok yetinin bir arada kullanılabilmesine olanak tanıyan tam bir 2 yaş grubu oyuncak tavsiyesidir. Lego alırken dikkat etmeniz gereken şey ise çok küçük parçalardan oluşmaması ve yutma riskinin tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Aynı zamanda iri parçalı ahşap puzzle oyuncakları da 2 yaş eğitici oyuncak tavsiyeleri arasında gösterebiliriz. Puzzle harika bir seçenek ve her yaşa özel olarak üretilen parça sayısıyla da uygun bir oyuncak türü. Deneme-yanılma, problem çözme gibi yetenekleri geliştiren puzzle, aynı zamanda çocukların uzun süre vakit geçirmeyi sevdikleri aktiviteler arasında. Oyun hamurları ve parmak boyası da eğitici oyuncaklar arasında yerini alabilir. Oyundan sonra dağılan odayla ilgili sorun yaşıyorsanız ‘’Çocuklara oda toplama alışkanlığı nasıl kazandırılır?’’ ve ‘’Çocuklara temizlik alışkanlıkları kazandırma yöntemleri’’ içeriklerimizi de okuyabilirsiniz.

2 Yaş Hareketli Oyuncaklar

2 yaş grubu oyuncaklar arasında elbette hareketli oyuncaklar da çocukların favorisi. Bol eğlence vaad eden toplar, atma - yakalama reflekslerini geliştirir. Çocuğunuza renkli toplardan oluşan bir köşe yaparsanız uzun süre onlarla oynadığını görebilirsiniz. Dil becerilerinin gelişmesinde yardımcı olan sesli ve şarkılı oyuncaklar, denge bisikletleri ya da evin içinde, bahçede itebileceği arabalar da çocukların çok sevdiği hareketli oyuncaklar arasında.

2 Yaş Oyuncak Seçimi

2 yaş oyuncak tavsiyelerini özetleyecek olursak; bu yaş grubunun ‘’ben kendim yapabilirim’’ iddialarını sağlıklı bir zemine taşıyacak ve çocuğunuzun gerçekten kendi kendine başarma keyfini sürecek oyuncaklara ve aynı zamanda elbette eğlenmesine izin veren oyuncaklara evinizde yer açmalısınız. Oyun ve oyuncak öğrenmenin en kestirme, en sağlıklı yollarından birisidir ve çocukların hayatında vazgeçilmez bir yer kaplar.

2 yaş çocuğunuzun gelişimini destekleyecek, eğlenirken öğrenmesini sağlayacak oyuncakları sizin için derledik. Tavsiyelerimize uyun, çocuğunuzun gelişimine destek olmanın keyfini sürün.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?